Obecnie bardzo wiele nowych modeli samochodów ma przednią szybę fabrycznie pokrytą powłoką hydrofobową. Jeśli jednak posiadamy starszy model lub nasza szyba nie jest wyposażona w tego typu powłokę możemy przeprowadzić zabieg hydrofobizacji szyby samodzielnie. Powłoką hydrofobową można w zasadzie pokryć wszystkie szyby, ale najlepsze efekty daje pokrycie nią szyby przedniej.
Powłoka hydrofobowa to rodzaj niewidzialnej wycieraczki. Hydrofobizacja polepsza widoczność przez szybę samochodową. Kropelki deszczu łączą się szybko w większe krople i pod wpływem działaniu wiatru łatwo „odrywają się od szyby”. Dzięki temu wolniej zużywają się wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy. Szyba taka również wolniej się zabrudzi. A kiedy to nastąpi brudną wodę i błoto można stosunkowo łatwo usunąć. Efekt ten niestety nie jest widoczny przy niższych temperaturach – poniżej 5 stopni Celsjusza, ani po zastosowaniu spryskiwaczy z zawartością detergentu.
Niewidzialna wycieraczka – powłoka hydrofobowa do szyb. Tworzy niewidoczną gołym okiem hydrofobową powłokę ochronną ograniczającą osiadanie brudu na szybach. Jego głównym zadaniem jest utworzenie powłoki hydrofobowej dzięki, której woda bardzo łatwo spływa z szyb.
Powłoka hydrofobowa nakładana jest na szybę samochodową w profesjonalnym warsztacie. Na samym początku nasi serwisanci dokonują dokładnego przeglądu stanu szklanej powierzchni, w razie potrzeby usuwając widniejące na niej pęknięcia oraz tzw. „pajączki”. W dalszej kolejności szybę poddaje się myciu i natłuszczaniu. Po dokładnym wysuszeniu szkła przystępujemy do przeprowadzenia zabiegi hydrofobizacji. Powłoka hydrofobowa tworzy się w wyniku pokrycia szyb specjalnym preparatem, który wsiąka w ich strukturę. Na samym końcu wykonujemy polerowanie szkła.
Używanie nieagresywnego płynu do spryskiwaczy wydłuża działanie i efekt hydrofobowy. Przy jeździe z prędkością powyżej 70-80 km/h używanie wycieraczek może nie być potrzebne.